• آب و هوا
  • فلزات گرانبها
  • ارز (افغانی)
معاون سابق وزیر کشور افغانستان: تهران به اجماع منطقه برای صلح کمک کند
تاریخ:۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶ کدخبر: ۱۳۹۸۰۵۰۲۰۰۰۱۶۰
معاون سابق وزارت کشور افغانستان با بیان اینکه ایران کشور اثرگذاری در منطقه است، گفت: تهران باید در زمینه اجماع منطقه برای صلح افغانستان کمک کند.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، صلح افغانستان وارد مراحل جدیدی شده و در آخرین دور مذاکرات طالبان و آمریکا پیشرفت‌های حاصل شده است. 

تاکید مقامات افغانستان بروی گفتگوهای مستقیم از یک طرف و عدم تمایل طالبان به گفتگو با دولت معادله صلح در این کشور را پیچیده کرده است. 

عزیزی کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در این رابطه اعتقاد دارد: در حال حاضر نسبت به زمان‌های گذشته امیدواری بیشتری در رسیدن به یک صلح در افغانستان ایجاد شده است. همسایه ها، کشورهای منطقه و جامعه جهانی به این درک رسیده است که جنگ در افغانستان نه تنها تهدیدی برای این کشور است، بلکه تهدیدی برای تمام دنیا خواهد بود. 

این کارشناس مسائل سیاسی می‌افزاید: یکی از موضوعات اصلی در این زمینه نوع نظام سیاسی بعد از توافق صلح است که در به این دلیل که هنوز مذاکرات بین‌ افغان‌ها آغاز نشده پیش بینی در این زمینه مشکل است. اما در نهایت بنظر می رسد که طالبان و دولت به یک توافق بینابینی خواهند رسید.

معاون سابق وزارت کشور افغانستان در رابطه با نقش کشورهای همسایه بخصوص ایران در صلح افغانستان، به نفوذ ایران در تحولات منطقه اشاره کرد و گفت: ایران با توجه به نفوذ خود در منطقه باید در اجماع سازی برای صلح نقش فعالی داشته باشد.

به همین بهانه با «مسعود عزیزی» رئیس مرکز «افغانستان فوروارد» و معاون سابق وزارت کشور افغانستان به گفت‌وگو نشستیم که در زیر می‌خوانید.

فارس: موسسه «Afghanistan forward» در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کند و هدف از تاسیس این موسسه چه بوده است؟

عزیزی: افغانستان فوروارد یک موسسه مدنی است که از سال 2012 فعالیت آن آغاز شده است. هدف اصلی از تاسیس این موسسه خدمت به مردم و جامعه افغانستان است. مشکلات که جامعه افغانستان با آن درگیر بوده و یافتن راه حل برای این مشکلات از جمله اصول این موسسه است.

نکته بعدی این موضوع است که در حال حاضر جوانان مسئولیت اصلی در پست‌های افغانستان را در دست دارند و باید از مهارت لازم در این حوزه برخوردار باشند، یکی دیگر از اهداف موسسه فراهم کردن آموزش‌های لازم در این زمینه است. 

فارس: این موسسه تاکنون چه کارهای را انجام داده و چه نقشی در صلح افغانستان خواهد داشت؟

عزیزی: یکی از موضوعات اساسی که موسسه بر روی آن متمرکز است، فعالیت در حوزه صلح افغانستان است. کاری که موسسه انجام می‌دهد رابط میان جامعه و سیاستگذار است. بدین صورت که خواسته جامعه و مردم گرفته شده و به سیاستمدار منتقل می‌شود. 

فارس: آینده صلح در افغانستان را چگونه پیش‌بینی می کنید؟ آیا باید منتظر صلح در افغانستان باشیم؟

عزیزی: در حال حاضر نسبت به زمان‌های گذشته امیدواری بیشتری در رسیدن به یک صلح در افغانستان ایجاد شده است. همسایه ها، کشورهای منطقه و جامعه جهانی به این درک رسیده است که جنگ در افغانستان نه تنها تهدیدی برای این کشور است، بلکه تهدیدی برای تمام دنیا خواهد بود. 

بنابراین خواست دیرین مردم افغانستان برای صلح در حال حاضر با یک اجماع جهانی روبه رو شده و به احتمال زیاد شاهد صلح در این کشور خواهیم بود.

فارس:درک طالبان از صلح به چه صورت است؟ طالبان چه نظام سیاسی برای آینده افغانستان در نظر گرفته است؟

عزیزی: یکی از سوالات اصلی در مورد صلح نظام سیاسی بعد از توافق صلح است؟ سوال این است که نظام اسلامی را در چه قالبی تعریف کنیم. اینکه همانند نظام اسلامی در کشورهای پیرامون ما همانند آنچه در ایران، ترکیه و سایر کشورها پیاده می شود،‌ تعریف کنیم یا اینکه باید به یک مدل جدیدی در این زمینه برسیم.

هنوز در این مورد باید بحث صورت گیرد، اینکه طالبان به دنبال یک نظام جمهوری یا امارات است و باید در این زمینه بحثهای بیشتری انجام شود.  

فارس: پیش‌بینی شما در این زمینه چیست؟ به نظر شما چه نوع نظام سیاسی در افغانستان حاکم خواهد بود؟

عزیزی: پیش بینی در این زمینه دشوار است. هنوز مذاکرات بین الافغانی شروع نشده و مذاکراتی که در حال حاضر میان آمریکا و طالبان در جریان است روی موضوعاتی دیگر متمرکز است. زمانی که مذاکرات آغاز شود بهتر می توان در این رابطه قضاوت کرد.

اما آنچه در مذاکرات معمول است داد و ستد در این زمینه است، به این صورت که چیزهای داده شده و چیزهای گرفته خواهد شد. 

فارس: آمریکا به دنبال چه نوع صلحی در افغانستان است؟ آیا آمریکا بعد از توافق صلح نیروهای خودش را از آمریکا خارج می کند؟

عزیزی: آمریکا متحد افغانستان است و یک توافقنامه امنیتی با این کشور امضا کرده و بنظر می‌رسد آمریکا به دنبال این موضوع نیست که همانند شوروی به یکباره از افغانستان خارج و این کشور را با انبوهی از مشکلات و ناآرامی تنها بگذارد. 

فارس: به نظر شما بزرگترین مانع صلح در حال حاضر چیست؟

عزیزی: بزرگترین مانع صلح در افغانستان خود طالبان است.

دولت افغانستان بارها اعلام کرده که بدون پیش شرط حاضر به گفتگو بوده، اما از سوی دیگر طالبان این اعتقاد را دارد که می‌تواند در میدان جنگ و با توسل به قدرت نظامی خود برنده جنگ شود و بنابراین باید این گروه به این درک و فهم برسد که با جنگ در میدان نبرد قادر نیست اهداف خود را به پیش ببرد و تنها راه حل پایان بحران افغانستان مذاکره است. 

فارس: نقش ایران در صلح افغانستان چیست؟ ایران چه کمکی می‌تواند در صلح افغانستان داشته باشد؟

عزیزی: ایران با توجه به اینکه اشتراکات بسیار زیادی از نظر دینی، فرهنگی و اسلامی با افغانستان داشته و از سوی دیگر همسایه بسیار مهمی برای ما است که از نظر ژئوپلتیکی بسیار بر امور افغانستان تاثیر دارد که بنابراین با توجه به موارد بالا ایران می‌تواند کمک بسیار بزرگی در مورد صلح افغانستان داشته باشد. 

از سوی دیگر ایران حضور بسیار قوی در منطقه داشته و روی تحولات منطقه اثرگذار است و بنابراین می‌تواند در اجماع سازی در منطقه برای صلح افغانستان تاثیر گذار باشد. در حال حاضر نبود اجماع منطقه‌ای برای صلح افغانستان یک مشکل بزرگ بوده و ایران می‌تواند به این اجماع سازی و نقش فعال در مورد صلح کمک کند.

فارس: چرا به رغم سرمایه‌گذاری انبوه آمریکا در نیروهای مسلح افغانستان، همه روزه شاهد تلفات عمده نظامیان هستیم؟ مشکل نیروهای امنیتی افغانستان کجاست؟

عزیزی: ساختن یک ارتش برای کشور گاهی حتی یک نسل زمان نیاز دارد و ارتش افغانستان یک ارتش جوان بوده که همزمان با تهدید تروریسم که اهداف منطقه‌ای و جهانی دارد روبرو شده است. در حال حاضر 20 گروه تروریستی در افغانستان فعال بوده که ناتو و آمریکا با 100 هزار نیرو نیز نتوانست آنها را شکست دهد،‌ و بنابراین این ارتش جوان در مقابل این تهدید قرار داشته و در حال مبارزه با آن است و که متاسفانه تلفاتی را نیز متحمل می شود و دلیل عمده تلفات مبارزه این ارتش با این تعداد گروه تروریستی در افغانستان است.

فارس: تشکر از شما که در گفت‌وگو با فارس شرکت کردید.

من هم از شما تشکر می‌کنم.

/انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.