• آب و هوا
  • فلزات گرانبها
  • ارز (افغانی)
نشست سه‌جانبه روسای جمهور افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان برگزار شد
تاریخ:۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳ کدخبر: ۱۳۹۹۰۴۱۳۰۰۰۰۹۰
نشست سه‌جانبه روئسای جمهور افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد و مقام‌های سه کشور دربارۀ مسایل سیاسی و اقتصادی گفتگو کردند.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری در بیانیه‌ای گفته که این نشست به ابتکار رییس جمهور  افغانستان، روز پنجشنبه (12 سرطان) برگزار شد.

در این ویدیو کنفرانس  غنی از حمایت‌های آذربایجان و ترکمنستان در زمینه‌های همکاری‌های همه جانبه و حمایت از دهلیز راه لاجورد تشکر کرد.

رئیس جمهور افغانستان از قربانقلی بیردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان بخاطر امتداد خط آهن به بنادر تورغندی و آقینه تشکر کرد و گفت که از این راه ما می‌توانیم به آذربایجان وصل شویم. همچنان از رییس جمهوری ترکمنستان بخاطر ایجاد لابراتوارهای تست کرونا در بنادر اندخوی و تورغندی قدردانی نمود.

غنی همچنان از الهام علی اوف رئیس جمهور آذربایجان بخاطر برگزاری نشست سران جنبش عدم انسلاک از طریق ویدیوکنفرانس به منظور هماهنگی بیشتر کشورهای عضو در خصوص مبارزه با ویروس کرونا، تشکر کرد.

وی با اشاره به پیشنهاد رییس جمهور الهام علی اوف در رابطه به ایجاد کمیته کاری مشترک کشورهای افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان، گفت که کمیته مشترک در سطح وزرای ترانسپورت سه کشور، در خصوص اتصال منطقه یی و انکشاف خط آهن، فایبر نوری و ترانسپورت کار می کنند و گزارش های ربع‌وار خویش را در سطح عالی به منظور حل مشکلات و جلوگیری از احتمال بیروکراسی، به رؤسای جمهوری این سه کشور شریک خواهند ساخت.

رییس جمهور گفت که افغانستان در بخش های تجارت و سرمایه گذاری، آماده کار مشترک با بخش خصوصی آذربایجان و ترکمنستان است. وی افزود که سرمایه گذاران و تاجران کشورهای آذربایجان و ترکمنستان در زمینه‌های سنگ مرمر و زراعت در افغانستان سرمایه گذاری نمایند.

غنی همچنان از روسای جمهور آذربایجان و ترکمنستان خواست که در کشورهای شان تسهیلات گمرکی را برای تاجران افغان فراهم نمایند. وی با اشاره به ارزش خط آهن، گفت که افغانستان برای توسعه اقتصادی، به طول چهارهزار تا شش هزار کیلومتر خط آهن ضرورت دارد و همکاران بین المللی ما در این بخش آمادگی های خویش را نشان داده اند.

غنی تصریح کرد که افغانستان معادن بزرگ آهن دارد که در این بخش دولت ها و بخش خصوصی کشورهای افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان می‌توانند کار مشترک و سرمایه گذاری نمایند. وی افزود که وزرای این سه کشور بخاطر سرمایه گذاری در بخش های مختلف، مشترکاً کار می نمایند.

وی گفت که ما در افغانستان هشت گمرک را استاندارد خواهیم کرد و امریکا، اتحادیه اروپا و بانک توسه آسیایی بخاطر کمک دربخش تضمین های مالی آماده اند. وی افزود که ما در بخش توسعه انرژی، پیشرفت های خوبی داشته ایم و اطمینان داریم که در کنار پروژه تاپی، دهلیز انرژی از طریق افغانستان به پاکستان و هند را ایجاد خواهیم کرد.

رئیس جمهور افغانستان پیشنهاد قربان قلی بیردی محمدوف را در خصوص ایجاد دهلیز فیبر نوری  را مهم خواند و گفت که این کار در آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و حتی تا چین، تغییر مثبت می آورد.

ویدر پایان سخنانش گفت که ما در خصوص مذاکرات صلح متعهد هستیم و برای تامین صلح پایدار جدی کار می کنیم. وزارت امور خارجه افغانستان در رابطه به مذاکرات صلح با وزرای 18 کشور همسایه و کشورهای منطقه، نشست های را انجام خواهد.

سپس الهام علی اوف رییس جمهور آذربایجان، ابتکار رئیس جمهور غنی را در رابطه به برگزاری نشست سه جانبه، ستایش کرد و گفت که این نشست میان سه کشور بخاطر بررسی همکاری کنونی و  توسعه آینده مفید می باشد. وی افزود که آذربایجان با افغانستان و ترکمنستان روابط نزدیک دوستانه و تجارتی دارد و از سال 2002 به اینسو، سربازان آن کشور در قالب نیروهای ناتو برای صلح و ثبات افغانستان کار می کنند.

رییس جمهور آذربایجان گفت که بعد از یکجاشدن باکو با راه لاجورد درسال 2018، اموال تجارتی افغانستان از راه ترکمنستان به آذربایجان فرستاده شد. وی افزود که ویروس کرونا برای کشورهای ما مشکل بزرگ ایجاد کرده و تاثیرات ناگور را به میان آورده است که به خاطر جلوگیری آن، نیاز به هماهنگی، وحدت و کمک این کشورها می باشد.

علی اوف گفت که آذربایجان در جریان شیوع ویروس کرونا، در سطح بین المللی از دهلیزهای جنوبی و مرکزی به صورت عادی، اقدامات اضافی را در رابطه به داد و ستد تجارتی، انجام داده است. وی افزود که بخاطر توسه در زمینه های ترانزیت، ترانسپورت و داد و ستد تجارتی، کمیته مشترک وزیران ترانسپورت این سه کشور و دیگر وزرای مربوطه، ایجاد خواهد شد.

در این نشست سه جانبه قربان قلی بیردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان، برگزاری چنین کنفرانس ها را بخاطر هماهنگی بهتر، همکاری و ارتباط میان این سه کشور مهم خواند و گفت که کشورهای افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان در راستای مبارزه با ویروس کرونا همکاری و هماهنگی بهتر داشته اند.

رییس جمهور ترکمنستان گفت که برای جلوگیری از ویروس کرونا، در مرزهای مشترک تلاش های بیشتر را انجام داده اند. وی افزود که من از هر دو رئیس جمهور تشکر می کنم که بخاطر مبارزه بهتر با ویروس کرونا از ترکمنستان حمایت کردند.

قربان قلی بردی محمدوف گفت که ما یک میکانیسم جدید را ایجاد کردیم که بر اساس آن هم پاسخگو باشیم و هم در رفت و آمد خودرها در هفت کشور همسایه، محیط مصئون از شیوع ویروس کرونا داشته باشیم. وی افزود که به منظور انتقال بهتر کالاها و وسایل، کشورش ضمن حمایت از معیاری سازی بنادر خشکه در بنادر آقینه و تورغندی، نقش فعال ایفا خواهد کرد.

رییس ترکمنستان گفت که کشورهای ترکمنستان، افغانستان و آذربایجان مشترکات تاریخی و فرهنگی دارند و برای آن بیشتر کار خواهیم کرد. همچنان صلح و ثبات در منطقه و آگاهی مشترک برای این کشورها اهمیت زیاد دارد. وی بر وجود سیاست واحد تعرفه در منطقه بخاطر داد و ستد و انتقال کالاها و ساده سازی پالیسی گمرکی تاکید ورزید.

رییس جمهور غنی از اشتراک، سخنرانی ها و پیشنهادات روسای جمهور ترکمنستان و آذربایجان تشکر کرده، گفت که آینده اقتصادی مشترک ما به همکاری همه جانبه ما و شما تعلق دارد.

/انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
آخرین اخبار پربازدیدترین اخبار