• آب و هوا
  • فلزات گرانبها
  • ارز (افغانی)
صلح در افغانستان؛ از خواست تا واقعیت
تاریخ:۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶ کدخبر: ۱۳۹۹۰۵۲۶۰۰۰۵۶۶
در علوم اجتماعی جامعه در صلح به جامعه‌ای می‌گویند که به اقتضای قانون مترقی، افکار عمومی، عرف و عادات اجتماعی معطوف به پاسداشت زندگی، برخوردار از نظم و امنیت باشد. همچنین جامعه‌ای که نگران مداخلات خارجی نباشد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «نفیسه حفیظی» استاد دانشگاه اشراق هرات در یادداشتی به بررسی ابعاد صلح در افغانستان پرداخت.

در این یادداشت آمده است: صلح، این نیاز مبرم جوامع انسانی و از جمله جامعه غوطه ور در جنگ ما، مدتهاست به اصلی‌ترین سرخط سیاست این مرز و بوم بدل گشته است؛ اینکه این ضرورت پرهیاهو، پرچالش و پرهزینه (بخصوص با شکل و شمایل در حال شکل گیری) واقعی است یا برخاسته از راهبردهای پراگماتیک قدرت‌های پشت و روی پرده واقعیت در جریان کشور، پرسشی است بنظر قابل درنگ و تامل که در جای خود باید به آن پرداخت. در این یادداشت قصد طرح پرسش دیگری را دارم.

با در نظرداشت جوانب امر اساسا رویای شیرین صلح قابلیت تحقق دارد یا خیر؟ در علوم اجتماعی جامعه در صلح به جامعه‌ای می‌گویند که به اقتضای قانون مترقی، افکار عمومی، عرف و عادات اجتماعی معطوف به پاسداشت زندگی، برخوردار از نظم و امنیت باشد. همچنین جامعه‌ای که نگران مداخلات خارجی نباشد.

در کاربردی دیگر صلح عبارتست از هماهنگی و سازگاری افراد در روابط اجتماعی‌شان به نحوی که در صدد خنثی کردن کارها و فعالیت‌های طرف مقابل خود نباشند. به اینها بیافزاییم معنی متداول صلح را یعنی ترک مخاصمه.

مدتی است آهنگ مذاکرات صلح کلید خورده است. تا جایی که حافظه‌ام یاری می‌دهد از آن روز تاکنون نه تنها چیزی از حجم قربانیان نظامی و غیر نظامی جنگ کم نشده تا شاهدی باشد برحسن نیت صلح خواهان که گویا برای عده‌ای، خشونت و قربانی گیری به تاکتیکی مثمر ثمر بدل شده است تا از این طریق به جایگاه دست بالا در مذاکرات ارتقا یابند. آیا ندای صلح خواهی حلقومی که فرمان کشتن کودکان و مردم کوچه بازار را صادر می‌کند راست است یا تزویر؟ 

گرد و غبار خون آلوده واقعیت را از چشمهامان می‌شوریم تا تزویر نبینند و صلح خواهی را باور کنند. چرا؟ چون صلح مقدس است، چون صلح نیاز ماست، چون چاره‌ای جز این نداریم. گذاره‌هایی که می‌شود ایستاد و بر روی هریک درنگ کرد. اکنون چشم‌هامان جز رنگ سفید صلح رنگی را نمی‌بینند، اصلا نمی‌خواهد ببینند، شاید هم چنین باورسازی شده اند که نبینند.

ورود به دالان اصلی مذاکرات صلح مشروط به شرطی تامل برانگیز می‌شود؛ آزادی زندانیان خاص! زندانیانی که پای حق عده‌ای بیگناه به صحنه پرونده‌شان باز است. این بار صدای نحیف موسسات حقوق بشری بلند می‌شود و ملاحظاتشان به رسم روزگار ارائه می‌گردد تا تشریفات فلسفه موجودیتشان اجرا گردد، ولی چه می‌شود کرد که ما کشور مقدس‌گرا و همیشه در سیطره سوژه‌های مقدسیم.

تقدس صلح هیچ اما و اگری را بر نمی‌تابد و سنگ افکندن در مسیر صلح در افتادن با مقبولات فوق چون و چرای توده است. همان توده‌ای که دست‌های قدرت مکانیزم بهره برداری از آن در کانتکس افغان را در این سالها به خوبی یاد گرفته‌اند. ولی آیا جا ندارد خود را جای قربانیان این جریان بگذاریم و بپرسیم صلح به چه قیمت؟

اکنون که قلم رئیس جمهور به پشتوانه خواست توده آماده امضاست و صدای انفجارها هنوز از گوش‌هامان محو نشده جا دارد بپرسیم با همه این اوصاف صلح واقعیت است یا افسانه؟ پاسخ را می‌توان از جنبه‌های مختلف پی گرفت. صرف نظر از ابعاد سیاسی و نظامی قضیه از زاویه نگاه فرهنگی می‌توان گفت به وجهی مصداق آب در هاون کوبیدن است.

طرف‌های این پرونده صلح خواهی ایدئولوژی زده اند و ایدئولوژی‌ها اغلب جنگ افروزند تا صلح جو چراکه خود را مالک فهم حقیقت می‌دانند. از نظر آنها هر که با ماست حق است، با ما نیست ناحق و لذا حق ماندن ندارد و باید حذف شود و این یعنی به مسلخ کشاندن ترک مخاصمه،  دیگرپذیری، امنیت و همه آن دستاوردهایی که بزرگان قوم در لویی  جرگه مشورتی امید حفظشان را به ملت دیکته نمودند. 

این واقعیت است، می‌شود چشم‌ها را بر واقعیت بست و به دستهای جامعه جهانی دوخت ولی تجربه گرانقیمت این سالها این باور را تقویت می‌کند که به واقع «کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من». یک جایی باید ایستاد، قلم سرنوشت را به دست خود گرفت و هویت ملی را تجسم بخشید.  

انتهای پیام/ ر

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
آخرین اخبار پربازدیدترین اخبار